
Sylvi om mellomvalget i USA: – Økonomi var avgjørende
USAs demokrati har talt, og det amerikanske folket har uttrykt sterk misnøye med den retningen Trump har tatt landet i. Demokratene har nå vunnet flertallet både i Senatet og Representantenes Hus. Dette betyr at Trump må skaffe flertall for statsbudsjettet med demokratene.
– Økonomi var den avgjørende saken i det amerikanske valget. Mange opplever også i USA å ha fått dårligere råd, sier Listhaug.
– Maten har blitt kjempedyr. Til og med drivstoff som amerikanere flest er svært avhengig av, og som alltid har vært billig, har blitt dyr. Krigen i Midtøsten, som de færreste amerikanere støtter, er en hovedgrunn til at olje og drivstoffprisene har økt kraftig over hele verden. Det er også en viktig faktor for at dette valget gikk som det gjorde, fortsetter hun.
Norge og USA er gjensidig avhengig av hverandre
Partilederen er tydelig på at uansett hvem som er president i USA, eller hvem som styrer Senatet eller Representantenes Hus, så er det viktig for Norge å ha et best mulig forhold til USA. Norges forhold til USA har aldri vært avhengig av én president eller ett politisk parti, men er basert på langsiktighet.
– USAs kapasiteter er avgjørende for NATO, som er Norges viktigste garanti for sikkerhet og frihet. Selv om Norge og Europa nå ruster opp vil USA fortsatt være vår viktigste alliert, også i årene som kommer, sier Listhaug.
– Forholdet til USA er tuftet på gjensidig avhengighet, tett forsvarsindustrielt samarbeid, og forsvarssamarbeid innenfor rammene av NATO, som er essensielt for både USA og Norge. Dette har fortsatt stor støtte både blant republikanerne og demokratene i Kongressen. Vi må jobbe inn mot Kongressen for at nye generasjoner politikere kan bevare og styrke det transatlantiske samarbeidet, fortsetter Listhaug.
Veien videre
Nå begynner veien mot et nytt presidentvalg om to år. Spørsmål om hvem som blir kandidater og hvilke krefter i de to partiene som vinner frem vil komme i fokus, men det er brytninger i begge partier. Partilederen påpeker at vi må ta realitetene innover oss. Uansett hvem som velges om to år, så er USA er endret og vil fortsette å være det uansett hvilket parti som vinner.
– Fokuset er flyttet mot Asia og kampen mot Kina, kampen om hvem som skal være verdens supermakt. Denne kampen vil fortsette med uforminsket styrke. Det handler om energi, kunstig intelligens og oppbygging av forsvarskapasiteter, sier Listhaug.
Det er derfor forventet at Europa må ta støtte ansvar for egen sikkerhet, slik at NATO som helhet blir sterkere. Vi må håpe at USA fremover tar med Europa på laget. Sammen er vi sterkere og tryggere, understreker partilederen.